İNŞAAT SEKTÖRÜ ENDİŞELİ

Sebo İnşaat Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Gülçiçek, 1 Haziran 2018’de yürürlüğe girecek olan Oto Park Yönetmenliği’nden dolayı inşaat sektörünün endişeli olduğunu belirtti

Sebo İnşaat Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Gülçiçek, 1 Haziran 2018’de yürürlüğe girecek olan Oto Park Yönetmenliği hakkında değerlendirme yaptı. Gülçiçek, “Bu yönetmenlik yerleşim yerlerindeki otopark sorununun çözümü noktasında binalarda her konut için bir ot park zorunluğunu içeriyor. Bu yönetmenliğin sektörü baltalayacağı açık. Yönetmenlik öncesinde yapılmış olan birçok proje var, hesapta olmayan maliyet artışı söz konusu olacak ve mal sahipleriyle müteahhitlere arasında sorunlar çıkacak” dedi.

SIKINTI ARTACAK

Zaten sıkıntıda olan inşaat sektörünün daha da sıkıntıya gireceğini kaydeden Gülçiçek, “Faizlerin yüzde birin altına düşmesiyle sektör, bir miktar moral buldu ve piyasalarda heyecan uyandırdı. Bu gelişmenin ertesi haftası, döviz kurunun yükselmesiyle piyasada büyük bir moral bozukluğu ve karamsar bir hava tekrar oluştu. Zaten olumsuz olan bu durumların üzerine 1 Haziran’da uygulamaya geçecek olan otopark yönetmenliği, piyasanın moralini iyice bozacak. Uzun zamandır iyi gitmeyen piyasada, bu uygulama nedeniyle karamsar bir hava oluşacak” şeklinde konuştu.

ARTIŞ KAÇINILMAZ OLACAK

Bu yönetmenliğin inşaat maliyetlerine yüzde 10-20 arası ekstra maliyet getireceğini ifade eden Gülçiçek, “İnşaat sektöründe yavaşlama olacağı kesin. Zemin katların kullanıma kapatılması maliyetlerin artmasında yeni bir etken olacak. Geç kalınmış bir uygulama ve ihtiyaç. Fakat gel gör ki sektör nefes almakta zorluk çekiyor ve şu anda ekstra maliyetleri kaldıracak hali kalmadı. Bir yandan imar affı çıkarıp faizleri düşürürken, bir yandan da bu yönetmenliğin çıkarılması söktür için iyi olmayacak. Sektörün ve ülkenin içinde bulunduğu durum göz önüne alınarak, yönetmenliğim ileri bir tarihe ertelenmesi tüm sektörün talebi ve beklentisidir. Sektör, fazladan maliyetleri kaldıracak durumda değil” ifadelerini kullandı.