KAT KARŞILIĞI ARSA ARAYANLARIN ORANI YÜZDE 100 ARTTI

Sebo Gayrimenkul’un sahibi Sebahattin Gülçiçek, ”Nakite geçen yükleniciler nakit parasını verip arsa almaktansa kat karşılığı daha cazip geldiğinden kat karşılığın yöneldiler bu talep patlamasına neden oldu oranları uçurdu.” dedi.

Samsun’da inşaat ve gayrimenkul sektöründe hizmet veren Sebo Gayrimenkul’un Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Gülçiçek, ”Dairelerini satan müteahhitler kat karşılığı talebini çok arttırdı. Nakitte geçen yükleniciler nakit parasını verip arsa almaktansa kat karşılığı daha cazip geldiğinden kat karşılığın yöneldiler bu talep patlamasına neden oldu oranları uçurdu. Müteahhitler inşaat yapacak arsa bulmakta zorlanıyorlar. Son zamanlarda inşaat sektörünün en büyük sorunlarından biri inşaat yapılacak arsa bulamak sektör 2020 yılını ikinci yarısından sonra pandemi sonrası devletinde düşük kredi desteğiyle çok hızlı bir hareketin içine girdi. Öğleki birkaç yıldır elde kalan stok düşük kredi oranlarıyla tarihi satış rakamlarına ulaşıldı. Hal böyle olunca dairesini satan nakitte geçti elinde nakitti olan güvenli liman görülen arsaya talebi artırdı öğleki /100 yüz fiyatlarda artışlar görüldü. Nakitte olan yüklenici firmalar arsa ve kat karşılığı arayışına girdiler. Hal böyle olunca arsa ve kat karşılığı oranlar çok yükseldi. Elinde parası olan yüklenici firmalar ne parayla nede kat karşılığı arsa bulamıyor bu durum ekonomi açısından da sıkıntı yaratmaya başlandı. Sektörün yavaşlaması işsizlik oranlarına da direk yansıdı. Bir diğer konuda kentsel dönüşüm alanlarında yeterli adımların atılıp buraların TOKİ harici yüklenicilere açılamaması bütün bunlar üst üste gelince sektör de durgunluk kaçınılmaz oluyor. Şehir merkezinde parsellerin küçük çok olmasından dolayı ve oranların yüksek olmasından şehir merkezlerinde de inşaat yapımı bu durum imkânsız kılıyor.” dedi.

SEKTÖRÜN GELECEGİ İÇİN NE YAPILMALI  
Gülçiçek, ”Sektörün önü açılmalı özellikle şehirlerin yeni alanlarında inşaat sektörünün gelişimi için büyük bulvarların acilen açılması kentsel dönüşüm alanlarında Belediyelerin TOKİ’lere sağladığı kolaylıklar gibi büyük proje yapacak yüklenicilere belirli bölgeler oluşturup yüklenici firmalara kolaylık sağlanması gerekiyor. İnşaat sektörü temsilcileri sorunların ivediyle çözümü için Belediyelerin inşaat sektörünün beklediği alt yapı yatırımlarına hız verip yeni inşaat alanları oluşturmaları sektör açısından hayati önem taşıdığı ortada duran bir gerçektir. Sektörde arsa üretilmediği Zaman müteahhitlerin büyüme imkânı bulamadığı bir gerçektir eğer gerekli alt yapı imkânlar sağlandığında bu gün yapılan inşaatın en az beş katının yapılacağı ortadadır bunun yaratacağı ekonomik katkıda göz ardı edilmemelidir bu gerçek göz ardı edilmeden gereği hemen yapılmaya başlanmalıdır. Pandeminin devam ettiği işsizliğin her geçen gün arttığı bu günlerde durumun acili yetinin sorumluluğu yetkililerin omuzundadır.” ifadelerini kullandı.